Global Partners
960015418_GM

Council Committees

Council Committees 2022

A list of Council Committees

Audit & Risk Committee

Deborah Griffin (Chair)
Mark Dodson
Cristina Flores
Alan Gilpin
Tuilaepa Sailele Malielegaoi
Pip Marlow
Kevin Potts
Gabriel Travaglini

Professional Game Committee

Bill Beaumont (Chair)
Mark Dodson
Alan Gilpin
Florian Grill
Omar Hassanein
Sol Iglesias
Marzio Innocenti 
Kensuke Iwabuchi
Rian Oberholzer
Kevin Potts
Mark Robinson
Bill Sweeney 
Abi Tierney
Phil Waugh

Regional Committee

Majorie Enya (Chair)
Qais Al Dhalai
Araba Chintoh
Cristina Flores
Alan Gilpin
Taylah Johnson
Paulina Lanco
Herbert Mensah
Ada Milby
Octavian Morariu
Veronika Muehlhofer
Sebastian Piñeyrua
Richard Sapias

Regulations Committee

Bob Latham (Chair)
Mark Alexander
Sally Dennis
Fernando de Posadas
Alan Gilpin
Brigitte Jugla
Octavian Morariu
David Quinlan (IRP Rep)
Mark Robinson
Bill Sweeney

Community Rugby Committee

John Jeffrey (Chair)
Alan Gilpin
Marzio Innocenti
Ada Milby
John O'Driscoll
Alin Petrache
Brett Robinson
Deb Robinson
Jonathan Webb

Anti-Doping Advisory Committee

Deb Robinson (Chair)
Catherine Coley
Felipe Contepomi
Daniel Eichner
David Gerrard
Leonardo Ghiraldini (IRP rep)
Alan Gilpin
Audrey Kinahan
Graeme Mew
Margo Mountjoy
Clint Readhead
Kate Zackary (IRP rep)

Mens High Performance Rugby Committee

John Jeffrey (Chair)
Wayne Barnes (Match Official Rep)
Felipe Contepomi
Andy Farrell
Alan Gilpin
Dean Mumm (IRP Rep)
Ugo Monye (IRP Rep)
Jacques Nienaber
Ben O'Keefe (Match Officials Rep)
Jamie Roberts (IRP Rep)
Conrad Smith (IRP Rep)
Gregor Townsend

Womens High Performance Rugby Committee

John Jeffrey (Chair)
Rachael Burford (IRP Rep)
Araba Chintoh (IRP Rep)
Hollie Davidson (Match Officials Rep)
Sue Day
Alan Gilpin
Lesley McKenzie
Hannah Porter
Katt Roche (Match Officials Rep)

Sevens High Performance Rugby Committee

John Jeffrey (Chair)
Bryan Habana (IRP Rep)
Emilie Bydwell 
Alan Gilpin
Lauren Jenner (Match Officials Rep)
Jade Ulutule (IRP Rep)
Tim Walsh
Jordan Way (Match Officials Rep)

Rugby Athletes Commission

Araba Chintoh - Chair
Leonardo Ghiraldini
Bryan Habana
Humphrey Kayange
Jade Ulutule
Dean Mumm
Ugo Monye
Jamie Roberts
Kate Zackary

IRP right of attendance:
Rachel Burford
Omar Hassanein
David Quinlan
Conrad Smith

Professional Leagues Advisory Committee

John Jeffrey (Chair)
Martin Anayi
Tom Harrison
Omar Hassanein
Simon Massie-Taylor
Dominic McKay
Brendan Morris
Sebastián Piñeyrua
Yann Roubert
Hajime Shoji
Ross Young

Women's Advisory Committee

Chair TBC
Rachael Burford (IRP Rep)
Susan Carty
Vanessa Doble
Antonella Gualandri
Alan Gilpin
George Nijaradze
Sebastian Pineyrua
Naoko Saiki

Groups Members

JUDICIAL PANEL
Christopher Quinlan QC (Chairman)

APPEALS PANEL
Bill Beaumont (Chairman)

DESIGNATED MEMBERS FOR CLARIFICATIONS IN LAWS
John Jeffrey (Chair)
Hollie Davidson
Dean Mumm
Tim Walsh
Jonathan Webb